Tether

 

Z raportu firmy Coin Metrics wynika, że zaledwie 318 adresów (portfeli kryptowalutowych) posiada więcej niż 1 milion $ w Tether (USDT), co razem stanowi 80% globalnej podaży kryptowaluty.

 

Poinformował o tym wczoraj, tj. 7 sierpnia, portal Bloomberg. Coin Metrics jest amerykańską firmą zajmująca się badaniem rynku kryptowalut, a przeprowadzone przez nią badanie zawiera informację o adresach na łańcuchach bloków OMNI i Ethereum.

Dla przykładu, liczba portfeli z zawartością ponad 1 miliona $ w Bitcoinie (BTC) to ponad 20 tysięcy. Podane więc przez Coin Metrics 318 adresów jest bardzo małą liczbą i wskazuje na dużą koncentrację Tethera. Warto zwrócić uwagę na to, że nie jest to liczba właścicieli takich kont – jedna osoba może mieć wiele adresów, co oznaczałoby jeszcze większe skupienie podaży Tether.

“Koncentracja Tether sugeruje, że kontrola nad nim jest w rękach kilku centralnych graczy, którzy mogą wahać ceną Bitcoina i są do tego żywotnie zainteresowani” – powiedział John Griffin, profesor finansów na University of Texas w Austin. ” Sugeruje to również, że wielu graczy giełdowych ma szczególny interes w utrzymaniu Tethera w grze”.

Do największych “udziałowców” Tether zaliczają się między innymi giełdy Binance i Bitfinex, a także brokerzy obsługujący chińskich inwestorów potrzebujących wymiany juana i trader’ów o wysokiej częstotliwości zawierania transakcji. Coin Metrics dodaje, że pomimo małej kapitalizacji, Tether jest używany w 40% transakcji na Binance i 80% na Huobi – dwóch potężnych giełdach kryptowalut.

Tether od samego początku był dość kontrowersyjną walutą. Pod koniec kwietnia tego roku wyciekł skandal z giełdą Bitfinex na czele, który wskazywał na zakrywanie 850 milionów $ strat giełdy przez przenoszenie pieniędzy z Tether’a na jej konto, zamieniając je na zablokowane lub “zagubione” pieniądze giełdy. Kolejną sprawą jest “dodrukowywanie” Tether’a, przez co można łatwiej manipulować rynkiem kryptowalut. Od marca 2019, podaż Tether’a zwiekszyła się dwukrotnie, co oznacza w skrócie sztuczne wprowadzenie 2 miliardów $ na rynek.

Tether

Ostatnia aktualizacja :