blockchain alior bank

 

Wywodzący się z Polski Alior Bank ogłosił, że zaczyna oferować funkcję, która umożliwi klientom sprawdzenie autentyczności i integralności oficjalnych dokumentów, które otrzymują za pomocą publicznego blockchaina sieci Ethereum. Obsługuje on kryptowalutę ether o wartości ponad 27 miliardów dolarów. Podczas gdy instytucje finansowe były historycznie bardziej otwarte na pracę z dozwolonymi, prywatnymi łańuchami bloków, nad którymi mają większą kontrolę, to użycie publicznego łańcucha bloków jest jednym z pierwszych.

Powodem nietypowej sytuacji jest to, że w Polsce obowiązują przepisy, które wymagają od banków zapewnienia klientom dostępu do dokumentów w postaci trwałego nośnika, a Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów orzekł w 2017 r., że strona internetowa banku może być łatwo zmieniona, dlatego nie kwalifikuje się jako trwały nośnik.

Interpretacja ta skłoniła Alior Bank do poszukiwania nowych rozwiązań w celu obsługi klientów. Prace zostały rozpoczęte w październiku ubiegłego roku. Wprowadzenie tego rozwiązania pozwoli zaoszczędzić bankowi środki które do tej pory wydawał na wysyłkę sporej ilości informacji dotyczących zmian w tabeli opłat i prowizji, których liczby sięgały miliona listów dwa razy w roku. Od tej pory, każdy klient który wyrazi zgodę na otrzymywanie dokumentów w wersji elektronicznej będzie korzystał z nowego portalu opartego o blockchain sieci Ethereum.

Jest to drugi bank w Polsce który wykorzystuje z technologie blockchain do dostarczania dokumentów klientom. Pierwszym bankiem został PKO BP który uruchomił swoją platformę w oparciu o zamknięty łańcuch bloków w technologii Hyper Ledger.

Ostatnia aktualizacja :