Polskie uczelnie wyższe a technologia blockchain
Autor : Dariusz Sankowski

“Hype” na technologię blockchain trwa  i prawdopodobnie prędko się nie zakończy. Mimo to, najwięcej informacji o zastosowaniach bądź nowych implementacjach dociera z zagranicy. Może powodować to wrażenie, iż temat łańcucha bloków jest omijany w Polsce szerokim łukiem. Nic bardziej mylnego. Począwszy od znakomitych polskich projektów, jak chociażby Golem lub Blockchain Cars, a kończąc na rosnącym zainteresowaniu tematem polskich uczelni wyższych.

Jak podaje portal bitcoin.pl, firma Billon Solutions, nawiąże współpracę z Centrum Badań nad Prawnymi Aspektami Technologii Blockchain. Instytut ten podlega Wydziałowi Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Firma Billon Solutions w kwietniu otrzymała licencję e-money od KNF.

Współpraca będzie rozwijana na płaszczyznie badań i wspólnych prac naukowych nad technologią blockchain, a także ma na celu rozwój rozwiązań prowadzących do wdrażania łańcuchów bloków do przestrzeni akademickich.

Na poniedziałek 20 maja, stowarzyszenie Blockchain Polska zaplanowało warsztaty na Politechnice Wrocławskiej (PWr). Tematami, które są przewidziane podczas zajęć są : giełdy i portfele kryptowalutowe, smart kontrakty, aplikacje zdecentralizowane oraz wykorzystanie technologii łańcucha bloków w projektach korporacyjnych. Warsztaty skierowane są głównie do osób zainteresowanych budową software’u pod blockchain.

Kolejne ciekawe wydarzenie będzie miało miejsce w środę, 22 maja. Patryk Miszczak, założyciel serwisu ICOBrands, poprowadzi wykład na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu dla studentów 3. roku Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych. Wystąpienie ma na celu przybliżenie studentom, czym w ogóle są kryptowaluty oraz jak działa blockchain. Jako że wykład odbędzie się na Uniwersytecie Ekonomicznym, poruszone zostaną również kwestie takie jak kampanie ICO (Initial Coin Offering) oraz STO (Security Coin Offering).

Miejmy nadzieję, że na polskich uczelniach będzie coraz więcej tego typu inicjatyw, zarówno ze strony władz uczelni, jak i właścicieli / prezesów projektów i firm wykorzystujących technologię łańcucha bloków w swoich działalnościach.

 

Ostatnia aktualizacja :