Naukowcy z Cornell Tech i kilku innych uniwersytetów opublikowali artykuł, który mówi o rozprzestrzenianiu się botów (tzw. “Flash Boys”) oraz manipulacji rynkowych na niektórych giełdach kryptowalutowych. Specjalne boty arbitrażowe przewidują ruchy i czerpią zyski z trade’ów zwykłych użytkowników giełd zdecetralizowanych. Firmom wdrażającym autonomiczne programy handlowe udaje się uzyskać pierwszeństwo kupna poprzez podwyższenie opłaty transakcyjnej, a co za tym idzie mają możliwość obserwacji zamówień innych inwestorów i wystawienie swojej oferty przed innymi –  tzw. “front running”.

Jak dotąd udział giełd zdecentralizowanych w ogólnym wolumenie obrotu był nikły, lecz dzięki działaniom takich giełd jak np. Binance, wykorzystanie tego typu platform ma wzrosnąć. Binance pracuje już nad zdecentralizowaną platformą wymiany krypto-środków.

Ari Juels, profesor z Cornell Tech, powiedział, iż podobne działania mają również miejsce na giełdach scentralizowanych oraz dodał : „Nie mamy pojęcia, jaki zakres nieprawidłowości dotyczy scentralizowanych wymian. Jeśli ekstrapolujemy z tego, co widzieliśmy na giełdach zdecentralizowanych (DEX), mogą to być kwoty rzędu miliardów dolarów”.

Niestety, zarzuty manipulacji rynkiem ciągną się w zasadzie od początku istnienia krypto-giełd. Opublikowany raport jest kolejną “cegiełką” do wszystkich zarzutów odnośnie rynku krypto, do czego zalicza się również udostępnione niedawno badanie, w którym stwierdzono, że prawie 90% wolumenu na giełdach jest “podejrzane”.

„Wyjaśniamy, iż błędy projektowe przy zakładaniu zdecentralizowanych giełd zagrażają zasadniczemu bezpieczeństwu blockchain”, oświadczyło ośmiu autorów. „Te boty pokazują wiele podobnych zachowań wykorzystujących rynek, np. front running, agresywna optymalizacja latencji itp., które są powszechnie używane na Wall Street, jak ujawnił Michael Lewis„ Flash Boys ”.

Autorzy artykułu śledzą w czasie rzeczywistym sześć wybranych zdecentralizowanych giełd od października, a także przeanalizowali dane historyczne platform. Właśnie na tych sześciu giełdach – ułamku całkowitej liczby DEX-ów – odnotowali obecność ponad 500 botów, które zarabiają do 20 000 dolarów dziennie – powiedział w wywiadzie telefonicznym główny autor, Philip Daian. Giełdy, na których odbywa się m.in. front running, obejmują znane platformy, takie jak  EtherDelta i Bancor – twierdzą naukowcy. Druga z nich twierdzi, iż ma narzędzia neutralizujące manipulację i działanie botów. Założyciel EtherDelta nie udzielił komentarza na temat raportu.

Źródło : https://bloomberg.com

Ostatnia aktualizacja :