Urząd Skarbowy

 

HM Revenue&Customs, brytyjski odpowiednik naszego urzędu skarbowego, zażądał od kilku giełd kryptowalutowych dostarczenia historii transakcji oraz tożsamości użytkowników w celu ściągnięcia niezapłaconych podatków.

 

Jak podaje dziś, tj. 6 sierpnia, portal Coindesk, w ostatnim tygodniu do co najmniej 3 giełd kryptowalutowych prowadzących działalność na terenie Wielkiej Brytanii – Coinbase, eToro i CEX.IO – trafiły listy od tamtejszego urzędu skarbowego z prośbą o udostępnienie listy klientów i danych transakcyjnych.

Pewien pracownik z branży skomentował całą sytuację :

“HMRC chce współpracować z giełdami, jeśli chodzi o wyszukiwanie informacji o osobach, które kupują i sprzedają krypto. Myślę, że cofną się o kilka lat – dwa lub trzy. […] Jeśli [HMRC] cofną się o dwa lub trzy lata, myślę, że interesującą rzeczą jest to, że nie wpłynie to na osoby, które weszły w krypto bardzo wcześnie, czyli w latach 2012–2013. Ci, którzy osiągnęli największe zyski najprawdopodobniej nic nie stracą – będą to ludzie, którzy pojawili się w czasach, gdy krypto osiągnęło szczyt.”

Brytyjski urząd skarbowy potwierdził, że ​​takie żądania w stosunku do giełd są w zakresie jej kompetencji, dodając :

“Giełdy te mogą przechowywać informacje o klientach i transakcjach, które przeprowadzili. Transakcje te mogą powodować potencjalne obciążenia podatkowe, a HMRC może wydawać powiadomienia wymagające od giełd dostarczenia tych informacji.”

Jest to bardzo podobny ruch do amerykańskiego IRS (Internal Revenue Service), który niecałe dwa tygodnie temu ostrzegł właścicieli kryptowalut przed niepłaceniem podatków. W tamtym przypadku “edukacyjne” listy trafiały bezpośrednio do osób obracającymi kryptowalutami, a nie giełd przetrzymujących ich dane.

Rok podatkowy w Wielkiej Brytanii zakończył się 6 kwietnia, więc obecne działania HMRC sugerują zbyt małe przychody z tytułu inwestycji w kryptowaluty. Być może jest to spowodowane rajdem cen walut cyfrowych z roku 2017, dzięki czemu wtedy przychody z tego tytułu mogły znacznie przewyższyć obecne. Z drugiej jednak strony, w tamtym czasie mało kto rozmawiał o podatkach za inwestycje w kryptowaluty i najprawdopodobniej nikt nie zwracał tak dużej uwagi na ten obszar – przynajmniej przed wystrzałem ceny Bitcoin’a (BTC) do 20 tysięcy $.

Ostatnia aktualizacja :