jpmorgan
Źródło : https://mediadc.brightspotcdn.com

Jamie Dimon, CEO JPMorgan, udzielił wczoraj, tj. 27 czerwca, wywiadu dla portalu Yahoo Finance, podkreślając, że nie kontaktował się z Facebook’iem w głośnej ostatnimi czasy sprawie, czyli rozwoju i wprowadzenia kryptowaluty Libra. Sam Facebook skupia się bardziej na aspekcie regulacyjnym swojej waluty cyfrowej, prowadząc rozmowy np. z Amerykańską Komisją Handlu Towarami i Kontraktami Terminowymi (CFTC).

Jednak głównym tematem rozmowy, był wpływ firm kryptowalutowych na świat finansów od strony banków. Nawiązując do blockchain’u swojej firmy, JPMorgan Coin, stwierdził : “Blockchain jest prawdziwy[…] Myślę, że konkurencja jest prawdziwa”.

Dodał również, że przyszłość pieniędzy jest poważnym problemem – niezależnie od tego, czy bierzemy pod uwagę tradycyjny bank lub firmę kryptowalutową. Podkreślił, że spora część tych problemów spowodowana jest przez rządy – czy dane “pieniądze” będą podlegać przepisom bankowym, KYC (Know-Your-Customer), ustawie o tajemnicy bankowej lub ustawom o przeciwdziałaniu prania pieniędzy. Problemy te są bardzo dobrze znane wielu projektom kryptowalutowym, szczególnie tym z początku rozwoju technologii blockchain.

Wiele osób twierdzi, że wprowadzenie Libra przez Facebook zatrzęsie światem płatności – trzeba pamiętać, że z Facebook’a korzysta ponad 2 miliardy osób, które automatycznie staną się potencjalnymi użytkownikami tej kryptowaluty. CEO JPMorgan stwierdził jednak, że nie widzi w Librze zagrożenia “egzystencjonalnego”. “Będziemy mieli konkurentów, zarówno tych z przemysłu kryptowalutowego, jak i innego obszaru FinTech […] Dlatego mówię naszym ludziom – nie zgaduj, wiesz, że tam są, wiesz, że nadchodzą, wiesz, że chcą zjeść nasz lunch. Po prostu tak załóż”.

Dimon podkreślił również rolę kryptowalut jako konkurenta dla banków – “zapewniają podobne usługi, które zapewniają również banki, takie jak przekazywanie pieniędzy, działalność izby rozrachunkowej lub płatności w czasie rzeczywistym”. 

 

Ostatnia aktualizacja :