Podczas Waves Blockchain Day w Warszawie nasz rozmówca, Sasha Kolupaev, poprowadził prezentację na temat Security Token Offering (STO) oraz przyszłości tego typu ofert w świecie blockchain. Nie ukrywaliśmy zainteresowania tym zagadnieniem, więc postanowiliśmy przeprowadzić z Sashą wywiad..

ICObrands : Witaj Sasha, chciałbym porozmawiać z Tobą na temat ICO i STO. Czy sądzisz, że era ICO powoli się kończy? Chodzi mi o to, że po bańce ICO z 2017 roku, wszyscy zaczną myśleć, iż nie opłaca się już w nie inwestować.

Sasha : Cóż, ICO zniszczyły wiele w obszarze blockchain’a  i ludzie wciąż cierpią z powodu ich inwestycji. Jedynym sposobem, który pchnie to naprzód jest praca z regulatorami i robienie wszystkiego w zgodny i legalny sposób. Oczywiście to zajmie sporo czasu, ponieważ regulatorzy są powolni, a także wciąż utrzymuje się zły posmak u ludzi spowodowany ICO.

Sasha Kolupaev podcza Waves Blockchain Day

I : Malta pracuje na tymi regulacjami, więc może pozwoli to uwierzyć ludziom, że ICO są dobrym sposobem na zbieranie środków na swoje projekty.

S : Ogólnie rzecz biorąc, ICO nie jest stworzone do inwestowania. Większość ICO udawała, że nie są one umowami inwestycyjnymi. Jasną sprawą jest, że każdy kto zainwestował w nie w roku 2017 zrobił to, aby zarobić, spekulować.  Firmy i projekty mówiły, że tokeny były wypuszczone w celu użycia ich na stworzonych platformach. Ale wszyscy wiedzieli, że nie były.

I : Cóż, masz rację. Spotkało to w szczególności nowe osoby, nie “starych graczy”. Myślisz, że STO zastąpią ICO? Ludzie oszaleją na ich punkcie, tak jak to było w przypadku ICO?

S : Nie sądzę, ponieważ natura tego instrumentu jest kompletnie inna. Aby brać udział w legalnym STO, musisz być inwestorem akredytowanym. Więc, nie zdarzy się taka sytuacja, gdzie każda osoba będzie mogła zainwestować albo wiesz, wiele ludzi bez żadnej wiedzy finansowej i zaplecza wrzuci swoje pieniądze w to. STO podniosą jakość inwestorów. Jeśli inwestorzy biorą w nich udział, muszą być wyedukowani finansowo oraz będą musieli postępować zgodnie z obowiązującymi prawami. Aby zorganizować STO, potrzeba około 700 000-800 000 $, więc myślę że większość z nich będzie przemyślana w taki sposób , iż będzie istniał pewien minimalny próg umożliwiający w nich udział. Pamiętaj, koszty legalnie zorganizowanego STO muszą być pokryte w jakiś sposób.

I : A więc ICO będą dalej istniały w obszarze blockchain’a?

S : Będą istnieć w taki lub inny sposób, będą po prostu inne. Przykładowo, tak z głowy, powiedzmy że jest projekt organizujący STO. Zbierają środki. Środki te są przeznaczone do stworzenia produktu, są legalnie przypisane do stworzenia platformy. A później firma ogłasza start ICO w celu dystrybucji tokenów, używania platformy. Także będzie inaczej. Nie ICO, potem produkt. Najpierw produkt, potem ICO.

I : Mamy nadzieję, że będzie tak dobrze, jak mówisz. Dziękuję ci za wywiad i wszystkiego dobrego dla projektu Waves.

S : Również ci dziękuję.

Ostatnia aktualizacja :