facebook
Autor : pixekult. Źródło : https://pixabay.com

Facebook ogłosi swoją kryptowalutę GlobalCoin jeszcze w tym miesiącu – donosi portal CNBC. Dodatkowo, osoby pracujące nad projektem będą mogły otrzymać wypłaty w postaci nowego stablecoin’a.

Źródło podaje również, że Facebook planuje wprowadzić fizyczne maszyny typu ATM (bitomaty są maszynami tego typu), aby umożliwić użytkownikom kupno GlobalCoin.

Przy okazji wprowadzenia własnej kryptowaluty pojawia się problem decentralizacji sieci. Raport dostarczony przez The Information informuje, że Facebook poszukuje zewnętrznych organizacji chcących utworzyć sieć węzłów. Takie działanie ma zapewnić, że kryptowaluta nie będzie w pełni scentralizowana. Co więcej, każdy podmiot chętny do utrzymywania sieci jako węzeł, będzie musiał zapłacić aż 10 milionów $ za taką możliwość.

W niedzielę 2 czerwca, pojawiła się informacja, że Facebook prowadzi rozmowy z CFTC na temat GlobalCoin. CFTC to Amerykańska Komisja Handlu Towarami i Kontraktami Terminowymi zajmująca się regulacjami finansowymi. Rozmowy prowadzone są w celu lepszego zrozumienia procesu i ustalenia, czy stablecoin Facebook’a może podlegać kompetencjom CFTC.

Z punktu widzenia regulatorów wprowadzenie własnej kryptowaluty przez tak globalną firmę, jaką jest Facebook, jest niezwykle ważnym i ciekawym przypadkiem. Pamiętać trzeba jednak, że GlobalCoin nie będzie typową, w pełni zdecentralizowaną kryptowalutą, z jakimi mamy do czynienia w świecie krypto.

W nawiązaniu do wymaganej kwoty do zostania węzłem sieci, pojawia się pytanie, ile podmiotów jest w stanie wyłożyć 10 milionów $, aby zatwierdzać transkacje GlobalCoin? Na pewno nie będą to takie liczby, jak w przypadku tradycyjnych kryptowalut.

Ostatnia aktualizacja :