Od wielu miesięcy obserwujemy trend spadkowy na rynku kryptowalut, jednak technologia, na której są oparte znajduje coraz więcej zastosowań w świecie finansów i nie tylko. Przykładowo firma Depository Trust & Clearing Corp (DTCC) zajmująca się przetrzymywaniem rejestrów finansowych. “Jest odpowiedzialna za utrzymywanie 90 milionów ksiąg dziennie, które reprezentują większość ze światowych papierów wartościowych wycenianych na 48 trylionów dolarów”. Od kilkunastu lat, mimo przejścia z zapisu papierowego na elektroniczny, wciąż wymagane są niezliczone duplikaty różnorodnych procedur i porozumień między tysiącami osób. Firma DTCC za kilka miesięcy chce “po cichu” przeprowadzić przejście na blockchain w swoim ekosystemie. Dane z 50 tysięcy kont  zawierających informacje dotyczące kredytowych instrumentów pochodnych wartych 10 miliardów dolarów zostaną przeniesione do “cyfrowej księgi” o nazwie AxCore. Dzięki tej implementacji niedługo wszyscy użytkownicy będą mieli dostęp do pojedynczych kont transakcji w czasie rzeczywistym, eliminując przy tym wiele warstw baz danych.

Sieć popularnych marketów Walmart używa technologii blockchain do śledzenia przesyłek od swoich dostawców w celu zmniejszenia ryzyka psucia się żywności i jej zanieczyszczania. Producent dysków twardych Seagate z kolei używa blockchain’a do wykrywania i eliminowania fałszerstw na rynku, a Metlife jest w stanie natychmiast opłacić rozszczenia kobietom w ciąży  z pozytywnymi testami na cukrzycę ciążową.

Jak widać, duże oscylacje na rynku kryptowalut, czy też pęknięte “bańki” nie odstraszają dużych korporacji przed wdrażaniem technologii zaczęrpniętej z walut cyfrowych i dzięki temu mogą przyspieszyć procesy biznesowe oraz zwiększyć przejrzystość swoich projektów prowadząc do potencjalych miliardowych oszczędności.

Blockchain może być wykorzystywany na różnych warstwach biznesu – od śledzenia przesyłek, procesu produkcji aż po płatności. Rodzaje używanych łańcuchów bloków są równie liczne – od gotowych np. HyperLedger Fabric, po prywatne blockchain’y zaimplementowane specjalnie pod konkretną firmę jak zrobił to np. Signature Bank.

Lista 50 wybranych przez analityków Forbes’a znajduje się na dole artykułu : tutaj

Źródło : https://forbes.com

Ostatnia aktualizacja :