Jak donosi portal Reuters, kilka największych  światowych banków zainwestuje około 50 milionów $ w projekt mający na celu stworzenie system cyfrowego pieniądza do rozliczania transakcji. Całość ma być oparta na technologii blockchain i prowadzona przez podmiot o nazwie Fnality- tak donoszą źródła zaznajomione z planem. Niekonkretne słowo “kilka” jest tu użyte celowo, ponieważ nie jest znana dokładna liczba banków (ponoć około tuzina) biorących w tym udział.

Do końca nie wiadomo też, jakie konkretnie banki biorą udział w przedsięwzięciu. Znane są tylko te które wcześniej ujawniły pracę nad początkowymi etapami :  UBS, Banco Santander, Bank of New York Mellon Corp, State Street Corp, Credit Suisse Group AG, Barclays PLC, HSBC Holdings Plc i Deutsche Bank AG.

Umowa między bankami również nie została jeszcze podpisana, także szczegóły mogą ulec zmianie. Osoba udzielająca informacji Reuters powiedziała, że system ma szansę wystartować już w roku 2020.

Informację o projekcie skomentowała jedynie rzeczniczka Barclays w pisemnym oświadczeniu : „Jesteśmy członkiem projektu USC i możemy potwierdzić, że faza badań i rozwoju dobiega końca”.

 

 

Ostatnia aktualizacja :