blockchain w łańcuchu dostaw walmart

 

Walmart China planuje nadzorować transport i pochodzenie żywności za pośrednictwem łańcucha dostaw opartego o technologię blockchain, informuje w komunikacie z 25 czerwca VeChain (VET).

Jak podaje komunikat – Walmart China Blockchain Traceability Platform (WCBTP) będzie spółką joint venture Walmart China, VeChain, PricewaterhouseCoopers (PwC), firmy (zajmującej się hodowlą bydła) Inner Mongolia Kerchin oraz China Chain-Store & Franchise Association. WCBTP została ogłoszona podczas seminarium dotyczącego budowy systemu monitorowania bezpieczeństwa produktów w 2019 roku w Chinach, organizowanego wspólnie przez Walmart China i CCFA w Pekinie.

Walmart China ujawnił już pierwsze 23 linie produktów, które są pod nadzorem systemu i planuje włączenie do programu kolejnych 100 produktów z ponad 10 różnych kategori. Firma podaje w swoim oświadczeniu, że spodziewa się zwiększeniem sprzedaży produktów, których łańcuchy dostaw będą kontrolowane w oparciu o technologię blockchain.

„Oczekuje się, że system identyfikowalności Walmart China obejmie 50% całkowitej sprzedaży pakowanego świeżego mięsa,  warzywa z  nadzorowanego łańcucha dostaw będą stanowić 40% całkowitej sprzedaży pakowanych warzyw, a owoce morza będą stanowić 12,5% całkowitej sprzedaży owoców morza do końca 2020 r. ”

VeChain jest jedną z firm na liście pierwszych 197 firm, które chińska administracja cyberprzestrzeni zatwierdziła jako zarejestrowani dostawcy usług blockchain.

Jak już wcześniej informowaliśmy, Walmart nie stroni od technologii rozproszonej księgi głównej (DLT). W październiku 2016 r. Firma rozpoczęła współpracę z IBM nad systemem opartym na blockchain, który może identyfikować i oznaczać wycofane z obrotu produkty.
Od tego czasu Walmart zaangażował się w kilka patentów związanych z DLT – np. Śledzenie mięsa w Chinach, drony dostawcze, jedzenie na żywo i opatentowanie inteligentnych dostaw w Stanach Zjednoczonych.

Ostatnia aktualizacja :