Kongres USA
Źródło: https://polityka.pl

Irański asystent ministra przemysłu, handlu i dostaw, Saeed Zarandi, powiedział lokalnemu serwisowi informacyjnemu Al-Fars, że Kongres USA pracuje nad zablokowaniem dostępu do kryptowalut i wydobycia Bitcoin’a (BTC) w Iranie.

 

Saeed Zarandi, powiedział, że Kongres USA uważa kryptowaluty za narzędzie do unikania sankcji i prania pieniędzy, a zatem próbuje uchwalić ustawę przeciwko dostępowi Iranu do niego, komplikując całe ustawodawstwo Iranu. Podobno poinformował również, że irańskie ministerstwa współpracują z Centralnym Bankiem Iranu w celu uregulowania kwestii kryptowalut i ich wykorzystania w Iranie.

Konflikt pomiędzy Iranem a USA może jeszcze mocniej wpłynąć na irańską gospodarkę. W sieci pojawiło się wiele opinii o tym, że ostatnie wzrosty ceny Bitcoin’a mogły być spowodowane skupowaniem największej kryptowaluty przez irański rząd w celu ominięcia konsekwencji nakładania sankcji przez USA.

Rząd Iranu ma jednak zmienne podejście do kopania kryptowalut. Pod koniec czerwca władze irańskie skonfiskowały około 1000 maszyn wykorzystywanych do wydobywania Bitcoin’a. Portal Cointelegraph doniósł, że nastąpiło to po ogłoszeniu przez Ministerstwo Energii planowanego odcięcia zasilania podejrzanym działaniom wydobywczym korzystającym z krajowej energii elektrycznej i podnoszącym jej zużycie.

Pod koniec maja tego roku, fińska giełda kryptowalut typu peer-to-peer LocalBitcoins przestała obsługiwać klientów zamieszkujących w Iranie. Nie było wyjaśnione do końca, czemu tak się stało, jednak wiele osób podejrzewało wpływ sankcji nałożonych przez USA i chęć uniknięcia problemów przez LocalBitcoins.

 

Ostatnia aktualizacja :