Banki Centralne wielu państw zdają sobie sprawę z tego, że kryptowaluty i technologia blockchain najprawdopodobniej w niedalekiej przyszłości zagoszczą w systemach finansowych na dobre. Kilka dni temu pisaliśmy o deklaracji gubernatora Banku Anglii o planach dotyczących wdrożenia nowych technologii do systemu Banku. Jak podaje portal Bloomberg, Bank Kanady oraz Władze Monetarne Singapuru wysłały sobie nawzajem waluty cyfrowe za pomocą technologii blockchain – jest to pierwsza tego typu transakcja między dwoma Bankami Centralnymi.

Instytucje finansowe dążą do tego, aby zwiększyć szybkość i bezpieczeństwo oraz zmniejszyć koszty transakcji międzynarodowych, o czym wspominał już Mark Carney – gubernator Banku Anglii. Podjęta próba jest milowym krokiem w modernizacji tego typu transakcji. Całość została przeprowadzona przez połączenie sieci Banku Kanady – Projektu Jasper – oraz sieci Singapuru – Projektu Ubin – oraz przy współpracy z JP Morgan Chase & Co oraz Accenture.

Sopnendu Mohanty

Sopnendu Mohanty, dyrektor ds. Technicznych FinTech w WM Singapuru powiedział : „Projekt Jasper i Project Ubin opierają się na wcześniejszych innowacjach w obszarze płatności, aby pokazać, że płatności transgraniczne i rozliczenia mogą być prostsze i bardziej wydajne. Łącznie projekty te poruszyły wiele kwestii technicznych i dzięki tej próbie doprowadziły technologię do wyższego poziomu dojrzałości”.

Scott Hendry

Scott Hendry, starszy specjalista ds. Technologii finansowych w Banku Kanady dodał : „Tylko dzięki ciągłej współpracy i fundamentalnym badaniom technologia ta będzie mogła dojrzeć, a twórcy polityki będą w stanie w pełni zrozumieć jej potencjał”.

 

Źródło : https://bloomberg.com

Ostatnia aktualizacja :