bis
Źródło: https://bloomberg.com

Agustin Carstens, szef Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS – Bank for International Settlements) w przeszłości udzielił kilku komentarzy i raportów dość negatywnie odnoszących się do kryptowalut. Podczas niedzielnego (30 czerwca) wywiadu dla Financial Times powiedział, że banki centralne prawdopodobnie będą wkrótce musiały emitować własne waluty cyfrowe.

Bank Rozrachunków Międzynarodowych to międzynarodowa instytucja finansowa mieszcząca się w Szwajcarii, której właścicielami jest 60 banków centralnych z całego świata. Jest to tzw. bank centralny dla banków centralnych. Carstens powiedział, że BIS wspiera wysiłki globalnych banków centralnych w zakresie badań i rozwoju walut cyfrowych opartych na krajowych walutach fiducjarnych.


Wiele banków centralnych angażuje się w takie prace, a Bank Rozrachunków Międzynarodowych wspiera te ruchy.

“Może się zdarzyć, że wcześniej niż myślimy, istnieje rynek i musimy być w stanie zapewnić waluty cyfrowe banków centralnych” – powiedział Carstens. Szef BIS najprawdopodobniej ma świadomość tego, w jakim tempie w obecnych czasach firmy technologiczne brną do przodu z wprowadzanymi innowacjami, w tym również tymi finansowymi.

Dokładnie tydzień temu, tj. 24 czerwca, na ICOBrands pojawił się wpis o tym, że BIS ma obawy o wkroczenie gigantów technologicznych w przestrzeń finansową. BIS, jako potężna instytucja finansowa, wydał coroczny raport ekonomiczny. Podkreślał on zagrożenia z wkroczenia strony gigantów FinTech w świat finansów. Przykładem takiej firmy jest Facebook, który przez wprowadzenie swojej kryptowaluty Libra, dotrze tym produktem do ponad 2 miliardów osób, co ma niebagatelne znaczenie dla finansów. “Jako że działania firm technologicznych stoją na granicy regulacji i granicach geograficznych, koordynacja z władzami – zarówno krajowymi, jak i międzynarodowymi – ma kluczowe znaczenie” – urywek raportu BIS.

Podczas wywiadu dla Financial Times, Carstens również poruszył temat kryptowaluty Facebooka mówiąc o problemach takich jak wykorzystanie waluty, dostępność informacji lub danych, które mogą być wykorzystane w zapewnieniu kredytu, a także jak będzie zapewniona ochrona prywatności danych.

Ostatnia aktualizacja :