Sekretarz Skarbu USA o regulacjach krypto
Źródło: Washington Examiner

Steve Mnuchin, Sekretarz Skarbu Stanów Zjednoczonych, przemawiał dziś, tj. 15 lipca, z Białego Domu wyrażając swoje obawy dotyczące wprowadzanej przez giganta mediów społecznościowych, Facebooka, kryptowaluty Libra oraz wszystkich walut cyfrowych.

 

Mnuchin podczas przemówienia stwierdził, że zarówno waluta Facebooka, jak i reszta kryptowalut mogą mieć niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo narodowe USA. “Libra może być nadużywana przez osoby zajmujące się praniem pieniędzy i finansowaniem terrorystów” – powiedział Mnuchin. Dodał również, że zjawiska takie jak wymuszenia finansowe, pranie pieniędzy, handel ludźmi, sponsoring terroryzmu, a także unikanie płacenia podatków są jednymi z nielegalnych działań, które Libra oraz kryptowaluty mogą ułatwiać.

“Jest to w rzeczy samej kwestia bezpieczeństwa narodowego. […] Nie pozwolimy dostawcom usług związanych z walutami cyfrowymi na działalność w cieniu”. Mnuchin dopowiedział, że Skarb Państwa rozprawi się z każdym, kto łamie prawo Stanów Zjednoczonych.

Przemówienie Steve’a Mnuchin’a nie wniosło nowości do sprawy regulacji kryptowalut – od dłuższego czasu (jeśli nie od zawsze) mówiono, że waluty cyfrowe służą w głównej mierze do wyżej wymienionych działań.

Podobnie do tematu kryptowalut i Libra odniósł się kilka dni temu Prezydent USA, Donald Trump. 11 lipca opublikował tweet’a, w którym stwierdził, że “nie jest fanem Bitcoina i innych kryptowalut, które nie są pieniędzmi, i których wartość jest bardzo zmienna i nie jest w zasadzie niczym poparta”. 

Ostatnimi czasy, cyfrowa waluta Facebook’a jest tematem numerem jeden w zasadzie każdych wiadomościach ze świata finansowego. Wielu przedstawicieli giganta mediów społecznościowych twierdzi, że nie naruszy ona globalnego systemu finansowego, z czym oczywiście nie zgadzają się regulatorzy. Facebook będzie musiał przejść przez szereg audytów, regulacji oraz kontroli, które na chwilę obecną są niezbędne, aby Libra mogła być rozważana przez władze USA jako bezpieczny środek płatniczy.

Pomimo “strzałów w kolano”, największa kryptowaluta, Bitcoin (BTC), zdołała utrzymać okrągły poziom 10 000 $, a w chwili pisania oscyluje w okolicach 10 800 $, co jest wartością o ponad 2300$ niższą, niż najwyższa zanotowana w ciagu ostatnich 7 dni.

Ostatnia aktualizacja :