Shell
Źródło: CARL COURT/AFP/Getty Images

Shell Oil, firma naftowo-gazowa o wartości 262 miliardów dolarów, zainwestowała nieznaną kwotę w LO3 – nowojorski startup wykorzystujący zmodyfikowaną wersję blockchain’a Ethereum, aby ułatwić pojedynczym osobom kupowanie oraz sprzedawanie lokalnie produkowanej energii przy użyciu istniejącej sieci kabli.

 

Jak podaje portal Forbes, inwestycja została ogłoszona dziś, tj. 10 lipca, a jej szczegóły nie są znane. Jedynie dyrektor inwestycyjny Shell Ventures, Kirk Coburn, stwierdził, że dołączy do firmy LO3 jako obserwator zarządu w ramach obecnej współpracy i być może zostanie członkiem zarządu z nadzieją na przyszłe inwestycje.

Platforma LO3, zwana Exergy, ma na celu śledzenie przepływu dodawanej energii do wspólnej, lokalnej sieci energetycznej, dając pewność sąsiadom kupującym energię, że pochodzi ona z wiatraka, panelu słonecznego lub innego źródła energii odnawialnej.

Firma buduje obecnie Exergy na publicznym łańcuchu bloków Ethereum i prawdopodobnie wyda wcześniej już zaplanowane tokeny XRG. Co ciekawe, platforma Exergy jest zaprojektowana w sposób umożliwiający łatwą integrację z konkurencyjnym blockchainem EOS. “Budujemy customowy blockchain, łączący to, co już udało się osiągnąć innym projektom” – mówi dyrektor LO3 Ben Conte.

w 2016 roku firma LO3 przeprowadziła jeden z pierwszych eksperymentów sprzedaży wytworzonej energii elektrycznej pomiędzy dwoma sąsiadami. Ktoś mógłby spytać – po co? Jak powszechnie wiadomo, konsumenci mają dość zawężony wybór tego, skąd używana przez nich energia pochodzi oraz są ograniczeni przez firmy obsługujące ich infrastrukturę energetyczną. Istnieją certyfikaty energii odnawialnej wspierające ekologiczną produkcję energii, jednak gwarancja tego, że nabyta przez nas energia jest wytwarzana w lokalnych zakładach jest mała, co jak podkreśla autor wpisu, mogłoby mieć bardzo dobry wpływ na społeczność konsumencką.

Dlatego też LO3 ma możliwość stworzenia niezależnego rynku energii, na którym lokalni producenci energii będą mogli łączyć się bezpośrednio ze swoimi sąsiadami, na co oczywiście liczy Kirk Coburn. “Widzimy, że ambicją społeczności jest żyć w środowisku o niższej emisji dwutlenku węgla. LO3 to platforma, która to umożliwia” – powiedział Coburn.

Ostatnia aktualizacja :