We wcześniejszym wpisie na ICOBrands wspomnieliśmy o profesorze Christianie CataliniMassachusetts Institute of Technology, którego jednymi z głównych zainteresowań są kryptowaluty i technologia blockchain. Catalini działa dość prężnie w tym obszarze, czego dowodem są liczne publikacje szerzej opisane na stronie internetowej.

Po drugiej stronie brzegu najwyraźniej znajduje się inny profesor ekonomii z Columbia UniversityJoseph Stiglitz. Specjalista w zakresie mikroekonomii, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii oraz John Bates Clark Medal. W wywiadzie przeprowadzonym dla portalu CNBC, negatywnie wypowiada się na temat kryptowalut mówiąc, że “powinny być one zlikwidowane”. W swojej wypowiedzi wspomina o różnego rodzaju oszustwach dokonywanych za pomocą kryptowalut, jak np. pranie pieniędzy czy też tzw. Panama Papers oraz obawia się, że umożliwiają one przeprowadzenie nielegalnych akcji, czyniąc transakcje pieniężne nieprzejrzystymi.

Joseph Stiglitz. Źródło : https://www.thenational.ae

Mimo takiej opinii o kryptowalutach, pozytywnie wypowiada się na temat cyfrowych systemów płatności i walut elektronicznych, ale zabezpieczonych przez rządy państw, np. amerykańskiego dolara.

“Jestem wielkim zwolennikiem przejścia na mechanizm płatności elektronicznych. Istnieje wiele korzyści z tego rozwiązania. Uważam, że dzięki pozyskiwaniu danych w czasie rzeczywistym, wiedząc na co ludzie wydają pieniądze, możemy uzyskać lepiej uregulowaną gospodarkę. Pozwoliłoby to Rezerwie Federalnej ustawianie stóp procentowych w dużo bardziej efektywny sposób.”

Ostatnia aktualizacja :