Toronto – Około 180 milionów dolarów kanadyjskich w kryptowalutach zostało zamrożonych na kontach użytkowników kanadyjskiej giełdy Quadriga, po niespodziewanej śmierci jej założyciela. Jedynej osobie która posiadała hasła dostępowe do zarządzania giełdą.

Gerald Cotten zmarł w wieku 30 lat. Powodem były komplikacje spowodowane chorobą w trakcie jego wyjazdu wolontariackiego do Indii. Jego śmierć została ogłoszona na oficjalnym profilu facebokowym Quadriga CX 14 stycznia 2019 roku.

Quadriga CX to platforma handlowa pozwalająca użytkownikom na handel kryptowalutami takimi jak Bitcoin, Litecoin i Ethereum. Posiada ona 363,000 zarejestrowanych użytkowników. Należność w stosunku do nich, w sumie wynosi ponad 250 milionów dolarów kanadyjskich. Obecne władze giełdy, złożyły w zeszłym tygodniu do sądu w Nowej Szkocji, wniosek o ochronę swoich wierzycieli. 

Jennifer Robertson, wdowa po Cottenie, w swoim oświadczeniu podała, że główny komputer posiada tzw „cold wallet”. Jest on dostępny tylko fizycznie bez dostępu do sieci. Po jego śmierci zostało w nim 180 mln CAD w różnych kryptowalutach. Robertson dodała też, że za życia męża nigdy nie była zaangażowana w jego firmę i nie zna hasła ani klucza do odzyskania portfela.

„Po nieustannych i szczegółowych poszukiwaniach, nie byłam w stanie znaleźć ich nigdzie spisanych” – mówi Robertson

Wdowa konsultowała się też z ekspertem, który „odniósł pewien sukces przy przywracaniu innych monet i posiada informacje” z innych komputerów Cottena oraz telefonów. Mimo to większość danych na jego głównym komputerze pozostaje nietknięta.

Problemy Quadrigi wskazują na kolejne wyzwania w branży kryptowalut – mówi Dean Surka zastępca dyrektora konkurencyjnej platformy bitbuy.ca.

 

Źródło: Reuters

Ostatnia aktualizacja :