W środę 6.03 jeden z dwóch założycieli projektu OneCoin Konstantin Ignatov został aresztowany w związku z oszustwami, jakich dopuścił się tworząc domniemaną kryptowalutę, która okazała się być tradycyjną piramidą finansową. Jego starsza siostra Ruja Ignatova jest wciąż na wolności. Zarzut ciążący na Konstantinie to oszustwa telekomunikacyjne, podczas gdy Ruja oskarżona jest o pranie brudnych pieniędzy oraz również o oszustwa telekomunikacyjne.

Projekt OneCoin działał na zasadzie dobrze znanej już piramidy finansowej – firma płaciła osobom, które namówiły innych do kupna “kryptowaluty” OneCoin. Oczywiście, ludzie dostali nabyte tokeny, lecz z racji tego, że były to “fake tokeny” wypłata środków była niemożliwa. “Kryptowaluty” w cudzysłowie, ponieważ projekt nie jest oparty o żaden blockchain, chociaż twórcy zapewniali inwestorów, iż takowy istnieje. Zapytani o termin możliwości wypłaty środków stwierdzili, że : “ktoś, kto chce wypłacić zainwestowane środki, nie rozumie idei całego projektu” tworząc tylko złudne wrażenie porządnej instytucji.

Jak podaje firma, przez lata 2014 – 2016 zebrała około 3 milionów użytkowników na całym świecie, a jej dochód w tym okresie sięgnął ponad 3.7 miliarda dolarów.

Za zarzuty, jakie postawiono Konstantinowi grozi mu 20 lat więzienia, a jego siostrze Ruji łącznie grozi 85 lat, jeśli okaże się winna wszystkim zarzucanym jej czynom.

 

 

Ostatnia aktualizacja :