rosja kryptowaluty , blockchain

 

 

Dyrektor Banku Centralnego Rosji, powiedziała, że wprowadzenie CBDC cyfrowej waluty banku centralnego, nie odbędzie się w najbilższej przyszłości: informuje rosyjska agencja medialna TASS.

CBDC to waluta cyfrowa emitowana przez bank centralny Rosji, który ma status pełno prawnego środka płatniczego i innych właściwości scentralizowanych pieniędzy.

TASS donosi, że szefowa Banku Rosji Elvira Nabiullina powiedziała publiczności na konferencji studenckiej w rosyjskim mieście Skołkowo, że nowa wersja waluty nie może zostać wprowadzona z dnia na dzień, ale liczne banki centralne, w tym Rosja, badają możliwość wprowadzenia pieniądza w tej technologii.

Podobno podkreśliła potrzebę zapewnienia niezawodności technologii rozproszonej księgi głównej (blockchain),  która leży u podstaw wielu proponowanych modeli CBDC:

Jeśli mówimy o walucie krajowej, która działa jako całość w kraju, to znaczy nie o środkach prywatnych, to oczywiście wymaga technologii zapewniającej niezawodność i ciągłość. Technologie muszą być dojrzałe, w tym technologia rozproszonej księgi głównej”

Nabiullina w dalszym ciągu łączy wprowadzenie CBDC z szerszym pytaniem, czy dany kraj jest gotowy na prowadzenie transakcji bezgotówkowych? Zaznaczając przy tym, że niektóre jurysdykcje poczyniły już znaczące kroki i stały się praktycznie bezgotówkowe, gdzie indziej gotówka wciąż pozostaje głównym środkiem płatniczym.

Nabiullina doradzała badaczom CBDC, aby ocenili zalety emisji cyfrowej waluty i rozważyli korzyści płynące z innych technologii, takich jak systemy szybkich płatności.

Jak już wczesniej informowaliśmy, Rosja jest jednym z krajów, które na masową skalę wprowadzają do użytku technologię blockchain. Zjawisko to można zaobserwować na wszystkich szczeblach. Przykładem jest choćby wprowadzenie w okręgu Nadwołżańskim aplikacji City N.

 

Zródło: https://tass.com/economy/1064016

Ostatnia aktualizacja :