Francuski minister gospodarki i finansów, Bruno Le Maire, stwierdził, że technologia blockchain jest priorytetem dla rządu jego kraju. Le Maire przedstawił swoje uwagi podczas wywiadu z francuskim magazynem ekonomicznym i biznesowym Capital 15 kwietnia, przed konferencją Paris Blockchain Week w dniach 16-17 kwietnia.

Jako dowód zaangażowania Francji w rodzący się sektor, Le Maire ujawnił, że państwo planuje zainwestować 4,5 mln euro w przełomowe innowacje – w tym blockchain – w dążeniu do walki z chińską i amerykańską dominacją technologiczną.

Oprócz finansowania podkreślił postęp regulacyjny blockchain, zapowiedziany ustawą PACTE, która została przyjęta przez Francuskie Zgromadzenie Narodowe na początku tego tygodnia.

W wywiadzie Le Maire scharakteryzował ustawę jako „bezprecedensowe i atrakcyjne ramy prawne dla emitentów tokenów i dostawców cyfrowych zasobów”.

Patrząc w dalszą przyszłość 2019 roku, Le Maire powiedział, że rząd zidentyfikował nowe obszary zainteresowania swojej polityki blockchain. Podobno obejmują one wdrożenie blockchain we francuskich sektorach przemysłowych, finansowanie innowacyjnych projektów blockchain i wspieranie tych projektów w kwestiach prawnych i regulacyjnych.

Minister zaproponował, aby francuski system kryptograficznego opodatkowania oferował solidne i przejrzyste ramy rachunkowości specyficzne dla nowego sektora.

Le Maire również wskazał na spadek popularności ICO jako pozytywne zjawisko, twierdząc, że jest to konieczne dla zdrowia sektora i że kryzys „nie umniejsza potencjału i korzyści oferowanych przez nową metodę finansowania”.

W oddzielnym komentarzu na temat perspektyw walut cyfrowych banku centralnego (CBDC) w celu pośredniczenia w systemie finansowym, Le Maire wyraził przekonanie, że „taki projekt nie jest dojrzały w zbyt młody” i że wiele kwestii prawnych i technicznych pozostaje nierozwiązanych w odniesieniu do publicznie dostępnych warunków CBDC.

Podkreślił również, że protokoły blockchain przynoszą nowe bardziej energooszczędne mechanizmy, chroniące system finansowy przed ryzykiem prania pieniędzy.

Ostatnia aktualizacja :