handlarz kryptowalut w więzieniu

 

Skończyła się kariera sprzedawcy bitcoinów z Rosarito w Meksyku, Jacoba Burrell Camposa, obywatela USA, który według rządu straci ponad 800 tysięcy zysku.

22-latek przyznał się do prowadzenia nielegalnej, nielicencjonowanej wymiany Bitcoinów, której ofiarami padło ponad 1000 nic nie podejrzewających handlarzy Bitcoinami z USA.

Burrell Campos nie jest znanym czy poważnym przestępcą. Po prostu ułatwiał ludziom handel bitcoinami za gotówkę, nie posiadając przy tym licencji. Jednak jego sprawa pokazuje, że USA poważnie podchodzą do karania wykroczeń związanych z kryptowalutami, pomimo zbyt wolno zmieniających się przepisów.

Burrell Campos został aresztowany i zatrzymany bez kaucji w sierpniu. Sędzia Sądu Rejonowego USA wydał w poniedziałek wyrok skazujący go na dwa lata więzienia.

Campos od koniec października ubiegłego roku, przyznał, że prowadził wymianę Bitcoinów bez rejestracji w „sieci egzekucji przestępstw finansowych” (FinCEN). Przyznał również, że nie prowadzi polityki AML (przeciwdziałaniu prania brudnych pieniędzy) czy KYC (poznaj swojego klienta).

Wreszcie przyznał, że nie przeprowadził należytego sprawdzenia w sprawie pochodzenia źródła pieniędzy pochodzących od jego klientów, podaje Departament Sprawiedliwości.

Oto fragment komunikatu Departamentu Sprawiedliwości:

Burrell przyznał, że na początku zakupił swoje Bitcoiny za pośrednictwem regulowanej giełdy amerykańskiej, ale jego konto zostało wkrótce zamknięte z powodu dużej liczby podejrzanych transakcji. Następnie skorzystał z wymiany kryptowalut w Hongkongu, gdzie od marca 2015 r. do kwietnia 2017 r. wymienił w sumie 3,29 mln USD w Bitcoinach w setkach oddzielnych transakcji.

Burrell swoje usługi reklamował za pośrednictwem serwisu localbitcoins.com, a treść jego ogłoszenia brzmiała:
Komunikacja z klientami za pośrednictwem poczty elektronicznej i wiadomości tekstowych, przy użyciu aplikacji szyfrujących, negocjowanie prowizji w wysokości pięciu procent powyżej obowiązującego kursu wymiany, przyjmowanie gotówki osobiście lub za pośrednictwem ogólnokrajowych bankomatów i za przez MoneyGram.

Ostatnia aktualizacja :