Ontario Securities Commission w wiadomości przesłanej do agencji Reuters poinformowała, że przyjrzy się w jaki sposób regulacje pozostawiły inwestorów platformy Quadriga CX bez ochrony na wypadek potencjalnych strat.

Wiadomość została wysłana na dzień po tym, jak British Columbia Securities Commission, że nie jest odpowiedzialna za regulacje giełdy, której właściciel zmarł w grudniu tego roku, blokując miliony dolarów w kryptowalutach, przed właścicielami kont. (Więcej informacji: Miliony w kryptowalutach zamrożone…)

„Biorąc pod uwagę potencjalną szkodę dla inwestorów z Ontario, zajmujemy się tą sprawą” – powiedziała Komisja Papierów Wartościowych Ontario w oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną do Reuters. Rzeczniczka prasowa OSC Kristen Rose nie potwierdziła, czy sprawa nabrała charakteru śledztwa.

Sytuacja, która spotkała giełdę Quadriga oraz jej inwestorów, podkreśla próżnię regulacyjną dla firm z branży kryptowalut w Kanadzie. Nasuwa też pytanie o to, kto zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za ewentualne straty. 

OSC przeanalizuje całą sprawę, aby sprawdzić czy giełda złamała jakiekolwiek przepisy dotyczące obrotu papierami wartościowymi, powiedział Allan Goodman, współprzewodniczący grupy technologicznej w kancelarii Goodmans LLP. „Na przykład czy (Quadriga) powinna zostać zarejestrowana jako giełda, oraz czy naruszono jakiekolwiek przepisy dotyczące obrotu finansowego na niej?”

Goodman powiedział także, że w przypadku naruszenia przepisów dotyczących obrotu papierami wartościowymi, OSC może wszcząć postępowanie egzekucyjne przeciwko firmie. We wtorek sędzia zarządził 30-dniowe odroczenie roszczeń wobec firmy, zapewniając tymczasowe „uwolnienie” od pozwów wierzycieli, oraz wyznaczył firmę Ernst & Young aby pomogła spółce w restrukturyzacji. 

 

Źródło: Reuters

Ostatnia aktualizacja :