Pranie pieniędzy Tajlandia

 

Tajski Urząd ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy zamierza zmienić przepisy w kraju, aby walczyć z użyciem kryptowalut do przeprowadzania nielegalnych działań.

 

Generał Dywizji Policji Preecha Charoensahayanon, będący sekretarzem generalnym Urzędu ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy, w wywiadzie dla Bangkok Post powiedział, że kryptowaluty są nowym wyzwaniem dla regulatorów i będą narzędziem do prania brudnych pieniędzy.

Sekretarz generalny uważa również, że ​​podejrzani o przestępstwa będą coraz częściej zamieniać swoje pieniądze w waluty cyfrowe, takie jak Bitcoin (BTC), ponieważ format wirtualny utrudni władzom śledzenie transakcji finansowych.

Preecha Charoensahayanon podkreślił, że obecnie nie otrzymują skarg ani nie zajmują się sprawami dotyczącymi bezpośrednio walut wirtualnych, ale mimo to muszą zachować czujność. Nie chce, aby zdarzyła się sytuacja, do której nie byliby przygotowani.

Może nie znajdziemy żadnej wskazówki, ale to nie znaczy, że wykroczenia nie mają miejsca […] Właśnie dlatego zmieniamy przepisy, aby przygotować nas do nowych online-owych misji”.

Zachodzące zmiany w prawie są zgodne z międzynarodowymi standardami obowiązującymi dostawców usług związanych z kryptowalutami i ich obrotem. Preecha Charoensahayanon zażąda również raportów od giełd kryptowalutowych odnośnie ruchu na platformach, dodając, że takie informacje są niezbędne do śledzenia wypranych pieniędzy.

Kryptowaluty często przypisywane są do działań takich jak finansowanie terroryzmu, pranie pieniędzy lub nawet handel ludźmi, ponieważ w pewien sposób mogą ułatwiać ich wykonywanie. Nie chodzi tu tylko o Bitcoin’a czy Altcoin’y, ale także Librę – cyfrową walutę Facebook’a – której władze USA również przypisują niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo kraju.

Ostatnia aktualizacja :